Яндекс.Метрика
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai
Paieška Klausimai Pagalba
Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis

Biologija      Plauko pigmentas       Pigmento formos

Plaukų pigmento formos

webb_2711
webb_2711
Plaukų pigmentas melaninas turi dvi formas: eumelaninas ir feomelaninas, kurie atrodo kaip skirtingų formų pigmento grūdai (melanosomos). Kokią spalvą mes matome ir kaip ją apibūdiname priklauso nuo to ar pigmento grūdai atspindi šviesos spindulį ar ne. Eumelanino ir Feomelanino granulių formos: 1 – Eumelaninas (tamsus pigmentas pailgų granulių formos); 2 - Feomelaninas (šviesus pigmentas išsklaidytų mažų granulių formos).

Eumelanino granulės turi kiek ištemptos elipsės ar sferos formą ir gali būti skirtingų dydžių. Eumelaninas turi dvi modifikacijas: juodą pigmentą – grynas eumelaninas, ir rudą pigmentą (gali būti rudas pigmentas kelių atspalvių), kuris yra kaip Eumelanino mutavimo forma. Eumelanino granulės suteikia plaukui aukšto lygio mechaninį stangrumą ir tamprumą (natūraliai juodų ar tamsiai rudų plaukų žvyneliai turi ženkliai didesnį atsparumą mechaniniams pažeidimams nei natūraliai šviesių plaukų žvyneliai). Šis pigmentas yra odoje ir plaukuose, jis yra sudėtingas azotą turintis geteropolymeras. Eumelaninas netirpsta organiniuose skiediniuose ir yra labai atsparus cheminiam apdorojimui.

webb0712
Feomelanino granulėms yra būdinga klasikinė geltona ar oranžinė spalva. Feomelanino granulės turi apvalią formą ir yra ženkliai smulkesnės už Eumelanino granules. Nepolimerinės melanosomų matriksės Feomelanino granulės yra citoplazmos pigmentinės ląstelės difuzinėje būklėje, kas ir padaro plauką, turintį daugiau arba vien Feomelanino granulių, mažiau atspariu mechaniniam poveikiui. Tyrimais yra įrodyta, kad plaukų su dideliu Feomelanino granulių kiekiu žvynelių ląstelių struktūra turi ženkliai mažesnį tamprumą, nei tokių pat ląstelių struktūra su Eumelanino. Be to, feomelaninas susiformuoja tik plaukuose ir jo beveik nerasta odoje. Šis pigmentas yra sierą turintis junginis, tirpstantis šarmuose.
 
Cheminė Eumelanino (DOFA – 3,4-dioksifenilalanin) ir Feomelanino (DOFA-chinon) – 3,4-dioksifenilalanin-chinon) analizė parodė, kad jie skiriasi tuo, kad Feomelanino molekulėje yra cysteino aminorūgštis. Be to, jie skiriasi ne tik pagal fizines ir chemines savybes, bet ir pagal paramagnėtinį elektronų rezonanso spektrometrijos signalą (PER-spektrometrija). Eumelanino PER-spektrometrijos signalas turi singleto atvaizdą, o Feomelanino – trioleto atvaizdą su dideliu maksimumu centre ir dviem papildomiem maksimumam iš abiejų šonų nuo pagrindinio.
 
Cheminės Eumelanino ir Feomelanino formulės: 1 - juodo melanino Eumelanino monomeras; 2 - rudo melanino Eumelanino monomeras; 3 - Feomelanino monomeras.
 
Melaninų stabilumas aukštų temperatūrų, rūgščių ir šarmų poveikiui yra paaiškinamas tuo, kad jų elektronai turi savybes užimti skirtingas orbitales, be to nesusijungę elektronai turi ilgesnį gyvenimo periodą.

Į viršų Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai Paieška Klausimai Pagalba Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis