Яндекс.Метрика
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai
Paieška Klausimai Pagalba
Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis

Biologija      Plauko formavimasis       Pirminis formavimasis

Plauko pirminis formavimasis

webb_2411
webb_2411
webb_2412
webb_2412
webb_2413
webb_2413

Plauko ląstelės dalijasi ląstelių mitozės dėka ir turi didelį pigmento kiekį svogūnėlio matrikse. Iš beaugančių ląstelių pluošto sankaupų susiformuoja plauko spenelis. Folikulo ląstelės apauga iš viršaus spenelį, suformuodami plauko svogūnėlį.
 
Devynios stadijos (A - I) plauko folikulo embriologinio išsivystymosi detaliau: 1 - epidermis; 2 - derma; 3 - hipoderma; 4 - poodinis riebalų sluoksnis; 5 - dar nėra užuomazgos; 6 - pagrindiniai keratino ląstelės (keratinocitai); 7 - plauko užuomazga; 8 - derminė skaidula; 9 - plauko gembė; 10 - derminis spenelis; 11 - kūginis vidinis šaknies apvalkalas; 12 - plauko svogūnėlis; 13 - riebalų ląstelės; 14 - išsipūtimas: 15 - melaninas; 16 - išorinis šaknies apvalkalas; 17 - plauko kanalas (folikulas); 18 - plauko kamienas; 19 - plauko riebalinė liauka.

Tokiu būdu, vidinės folikulo dalies dugne esantis spenelis, visada prisitvirtinęs prie arterijos ir limfos gyslelės, “imdamas maistą” iš kraujo, pastoviai išskiria naujas ląsteles į plauko svogūnėlį. Šios naujos ląstelės išstumia per plauko folikulą senas suragėjusias ląsteles į viršų per plauko poras. Toks plaukas vadinasi “pirminiu plauku”, nes savo pastovų augimą gauna iš spenelio. Su laiku baltymų padavimas iš spenelio bei ląstelių dalijimasis, kurios dengia plauko spenelį, sustoja, ir tada plaukas užbaigia savo augimo fazę. Praradęs ryšį su speneliu, visas motininių epitelio ląstelių svogūnėlio sluoksnis sumažėja, svogūnėlis suragėja. Plaukas su suragėjusiu svogūnėliu vadinasi “kolbos formos plauku”, didžioji mūsų plaukų dauguma susideda būtent iš tokių plaukų, jie dar ilgai lieka plauko folikule. Iš ląstelinės masės po kolbos formos plaukų formuojasi “antriniai plaukai”. Šie antriniai plaukai skiriasi nuo pirminių plaukų tuo, kad jie pradėjo savo formavimąsi ne iš epidermio embrioninio sluoksnio, o iš plauko spenelio ląstelių pluošto. Vienu metu ant galvos odos yra visų šių trijų tipų plaukai. Naujų plaukų, t.y. pirminių ir antrinių plaukų formavimasis subalansuoja kasdienį kolbos formos plaukų išslinkimą (žinoma, tik esant sveikam žmogaus organizmui).

Naujų (pirminių) plaukų formavimasis priklauso nuo odos būklės – ar pajėgs odos epidermio embrioninis sluoksnis pagaminti “plauko embrioną”. Naujų antrinių plaukų formavimasis priklauso nuo plauko spenelio ir plauko folikulo būklės – ar pajėgs plauko spenelio ląstelių pluoštas regeneruoti antrinius plaukus ir ar pakankamai stiprus yra plauko folikulas. Savo ruožtu, naujų (pirminių ir antrinių) plaukų formavimasis priklauso nuo spenelio maitinimo, t.y. ar pakankamai yra maistingų medžiagų kraujo sudėtyje, kad formuotųsi stiprūs ir gražūs plaukai, ar nėra sutrikus šis spenelių maitinimasis, ar odos epidermio embrioninis sluoksnis yra normalioje būklėje. Kraujo sudėtis ir kraujotaka priklauso nuo žmogaus organizmo fiziologinės sveikatos būklės, nuo pilnaverčio maitinimosi, nuo žmogaus psichinės ir dvasinės būklės, charakterio ypatumų ir įpročių, nuo gyvenimo būdo ir sąlygų.

Į viršų Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai Paieška Klausimai Pagalba Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis