Яндекс.Метрика
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai
Paieška Klausimai Pagalba
Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis

Biologija      Plauko šaknis       Šaknies sandara

Plauko šaknies sandara

webb_2211
Po epidermio sluoksnio yra plauko šaknis, nukreipta žemyn, į tą vietą, kur plaukas vystosi ir iš kur pasisavina maistingąsias medžiagas vystymuisi ir augimui. Vidinis šaknies apvalkalas sudarytas iš kelių sluoksnių, šie sluoksniai tarpusavyje yra glaudžiai susiję ir reikalingi plaukui maitinti jo vystymosi stadijoje. Nervų ląstelių ir kraujo kapiliarų tinklas yra glaudžiai susijęs su plauko folikulu. Plaukai gauna visą maitinimą iš kraujo. Kraujo sudėtis priklauso nuo daugelio faktorių, tame tarpe nuo maisto kokybės ir tam tikrų elementų maisto produktuose. Jeigu maitinimas yra nepilnavertis ar nepakankama maisto produktuose reikalingų plaukams elementų, plaukai silpsta ir gali pradėti slinkti. Neigiamos emocijos atsiliepia kraujotakos pablogėjimui ir plaukų trapumui. Endokrininių liaukų veikla veikia visa mūsų organizmą ir bet koks jų veiklos sutrikimas iškarto atsiliepia ir plaukų būklei. Pavyzdžiui vaistų, ypatingai hormoninių, vartojimas gali turėti tiesioginę neigiamą įtaką plaukų būklei bei slinkimui.
 
Plauko šaknis susideda iš plauko folikulo (1), svogūnėlio (2) ir derminio plauko spenelio (3).
  • Plauko folikulas (1) (folliculus pili) – vamzdelio (pailgo maišelio) formos įdubimas odoje. Apsauginis apvalkalas gaubia folikulą nuo šaknies per visą plauko ilgį, bet neapsupa apatinės svogūnėlio dalies. Folikulai randasi poodiniame riebalinės ląstelienos sluoksnyje, giliau po epidermio sluoksnio, dermoje. Kievienas plauko folikulas turi savo vystymosi ciklą. Į folikulą, maždaug dviejų (išorinės ir vidinės plauko dalies) trečdalių pakraštyje įeina riebalinių liaukų išeinamoji vaga. Plauko folikulas susideda iš jungiamojo audinio dalies ir epitelio dalies. Jungiamojo audinio dalis prasideda nuo riebalinių liaukų išeinamųjų vagų įėjimo vietos ir pasiekia savo pilno išsivystymo tiktai apatinėje šaknies dalyje. Išorinis išilginis ir vidinis žiedinis jungiamojo audinio sluoksniai susideda iš kolageno kuokšto su elastinių ir argentofilinių audinių priemaiša. Argentofiliniai audiniai sudaro aplink folikulą glaudžiai prigludusią prie folikulo epitelio sluoksnio membraną. Vidinis sluoksnis yra išsivystęs tik vos aukščiau svogūnėlio ir susideda iš plonos, homogeninio, stiklo pavidalo, apvalkalo. Folikulo epitelio dalyje yra visi epidermio sluoksniai. Plauko folikulas yra apsuptas nervų galūnėmis (jeigu mes išraunam plauką, mes juntame skausmą) ir smulkiais kraujo kapiliarais. Jeigu plaukas iškrenta ar mes išrauname jį su šaknele – per tam tikrą laiko tarpą plaukas vėl pradės augti. Bet jeigu bus sutrikusi kraujo kapiliarų kraujotaką, gali prasidėti plauko šaknies atrofavimas ir plaukas išslinks..., o vietoj jo naujas plaukas jau nebeužaugs. Plaukų folikulas yra pripažintas atskira odos išauga su visais formavimosi ir maitinamųjų medžiagų aprūpinimo procesais, kurie pagrįsti epidermio ir odos komponentų sąveika.
  • Plauko svogūnėlis (2) – plauko paplatėjimas apatinėje plauko šaknies dalyje. Svogūnėlis beveik pilnai apgaubia derminį plauko spenelį ir sudaro vaisingąją folikulo dalį bei giluminės plauko pradžios dalį, t.y. plauko daigųjį centrą. Plauko svogūnėlyje vyksta plauko augimas. Būtent svogūnėlyje susiformuoja įvairios epitelio dalelės bei melanocitai, kurie pateikia į plauko žievės sluoksnį pigmentą melaniną, suteikiantį plaukams atspalvį.
  • Plauko derminis spenelis (3) - folikulo dugne iš odos jungiamojo audinio susidaro įdubimas į plauko svogūnėlį, vadinamas plauko speneliu. Spenelis, maitinant plauką, pats gauna maistingąsias medžiagas iš kraujo kapiliarų. Jis yra sudarytas iš jungiamojo audinio fibroblasto dalelių grupės ir jis reguliuoja plauko augimo ciklą. Plauko skaidulos dydis yra glaudžiai susijęs su spenelių dydžiu. Nuo plauko spenelio būklės priklauso plauko būklė ir augimas. Būtent folikulo spenelyje yra embrioninio plauko sluoksnio ląstelės, kurios besidauginant, duoda plauko kamieno augimą ir regeneravimą. Prie spenelio priiena daugybė nervų galūnių. 

Į viršų Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai Paieška Klausimai Pagalba Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis