Odos priedai
Odos priedais yra vadinami plaukai ir nagai, bei prakaito ir riebalines liaukos, kurios randasi prie pat odos paviršiaus.
|
Prakaito liaukos
Prakaito liaukos, dar vadinamos vamzdelio formos liaukos, išskiria sekretą (prakaitą), susideda iš spiralės, kurioje formuojasi prakaitas, ir vamzdelio formos vagos, per kurį išeina į odos paviršių per odos poras prakaitas. Prakaito liaukų yra visame kūne, bet ypatingai daug jų yra rankų plaštakose, kojų paduose, pažastyse ir kaktos odoje. Prakaito liaukos dalyvauja kūno temperatūros reguliavime ir medžiagų apykaitos produktų (šlakų) išvedime. Į prakaito liaukų veiklos intensyvumą turi įtaką fizinis krūvis, padidėjusi temperatūra, emocijos ir kai kurie vaistai. Prakaito išsiskyrimas yra pavaldus nervų sistemos kontrolei. Sveikas žmogus kasdien išskiria per odos poras kartu su prakaitu nuo 0,5 iki 1,0 litro skysčio, bet prakaito gali išsiskirti net iki 4 litrų ir daugiau. Prakaitas, be 98 proc. vandens, susideda iš šlapimo ir riebiųjų rūgščių, magnio, kalcio oksido ir kitų komponentų.
|
1 - prakaito liaukos įdubimas odos paviršiuje;
2 - epidermis;
3 - prakaito liauka ir jos skersinis pjūvis;
4 - prakaito liaukos vamzdelis;
5 - prakaito liaukos spiralės pagrindas
|
Riebalinės liaukos
Riebalinės liaukos turi mažų maišelių su vamzdeliais formą, kurie atsiveria į plauko folikulus. Šios laiukos išskiria odos riebalus, kurie minkština ir drėkina odą bei saugo plaukų lankstumą, mažina odos paviršiaus vandens garavimą ir saugo raginį odos sluoksnį nuo drėgmės praradimo ir įskilimo. Riebalinės liaukos yra viso kūno odoje išskyrus plaštakų ir padų. Ypatingai daug jų yra veido plaukuotos galvos dalies odoje, kur jos yra stambesnės nei kitur. Riebalinės liaukos per savaitę išskiria nuo 100 iki 300 g odos riebalų. Riebalinių liaukų sekretas susideda iš riebiųjų rūgščių, riebalų, druskų, albuminoidų, fosforo rūgščiųjų medžiagų, šis sekretas formuojasi šių sudėtinių dalių irimo proceso dėka.
Plaukuotos galvos dalies oda skiriasi nuo kitų kūno dalių odos tuo, kad turi ženkliai plonesnį epidermį, daugiau prakaito ir riebalinių liaukų, ir yra linkusi prie didesnio prakaitavimo ir riebalavimosi, o taip pat prie pleiskanojimo. Nė kartą teko girdėti, kad oda “kvėpuoja”. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad vyksta pastovus dujų apsikeitimas tarp žmogaus organizmo odos per odos poras ir aplinkos. Oda sugeria 1/180 dalį viso įkvėpto per plaučius deguonies ir išskiria 1/70 – 1/80 dalį viso iškvėpto per kvėpavimo takus anglies dioksido.
|
1 - plaukas;
2 - epidermis;
3 - riebalinė liauka;
4 - vena;
5 - arterija
|
Plaukai
Plaukai – tai toks pat odos priedas kaip nagai, riebalinės ir prakaito liaukos. Visi jie kartu sudaro sudėtingą kompleksą, papildydami vienas kitą, jie suteikia mūsų organizmui tvirtą, ilgalaikę ir nuolat atsinaujinančią apsaugą nuo išorinių aplinkos veiksnių. Mūsų plaukai – tai labai vertingas audinys, norint kad jie nuolat džiugintų mus, reikia su jais elgtis kaip su vilna ar šilku. Plaukai yra puiki mūsų organizmo puošmena, kuri padeda ne tik išriškinti mūsų išvaizdos privalumus, bet ir paslėpti trūkumus, be to jie saugo mūsų galvą nuo perkaitimo bei nuo peršalimo. Vėšlūs skalpo plaukai pas moteris pabrėžia jų moteriškumą, pas vyrus atspindi vyriškumą; skalpo plaukų trūkumas ar veido ir kūno plaukuotumo padidėjimas taip pat rūpi moterims, kaip ir bet koks plaukų nuplikimas vyrams.
|
Nagai
Nagai yra iš suragėjusių epidermio ląstelių susidariusios plokštelės, kurios yra tos pačios kilmės kaip plaukai. Pagrindinės nago sudėtinės dalys yra keratinas, vanduo, geležies ir kalcio lipidai. Nuo 7 % iki 16 proc. nago sudaro vanduo, tačiau nagas yra labai geras absorbentas, kur kas (100 kartų) geresnis nei oda. Nagas auga vienodu, 3 mm per mėnesį, greičiu, tačiau šis dydis gali varijuoti priklausomai nuo amžiaus ir mitybos ypatumų. Mitybos įpročiai yra labai svarbūs nagų gyvybingumui. Tam tikri, netinkami dietiniai faktoriai sąlygoja įvairių problemų atsiradimą: nagų silpnumą, nelygumą, dėmėtumą, sluoksniuotumą ir trapumą. Kai kurie išoriniai faktoriai, pavyzdžiui: valymo priemonės, teršalai ar ultravioletiniai spinduliai,taip pat gali turėti neigiamos įtakos nago augimui ir kietėjimui.
|
© 1994 - 5597 B&B International Enterprises.
Visos teisės saugomos. |
|
|
|