Яндекс.Метрика
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai
Paieška Klausimai Pagalba
Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis

Slinkimas      Išsklaidytas slinkimas (Alopecia Difusa)

Išsklaidytas slinkimas (Effluvium)

webb_4301
Išsklaidytas slinkimas (Alopecia Difusa) pasižymi tuo, kad plaukai nuslenka ne tam tikrose vietose, bet maždaug vienodai nuo visos galvos, ypatingai viršugalvyje, jis yra mažiau pastebimas iš karto ir vystosi palaipsniui. Jis gali pasireikšti ar išsivystyti moterims bei vyrams tam tikromis gyvenimo aplinkybėmis: po sunkios ligos ar operacijos, nėštumo metu ar po nėštumo periodo, praėjus 2-3 mėnesiams po gimdymo, menopauzės metu, sutrikus hormonų pusiausvyrai, sergant infekcinėmis ligomis, paūmėjus lėtinėms ligoms, sergant plaučių ar kitų organų uždegimais, patyrus traumas, smarkiai karščiuojant, esant kraujotakos sutrikimams; vartojant stiprius medikamentus ar dideles vaistų dozes ligoms išgydyti, nutraukius vartoti peroralinius kontraceptinius preparatus; patyrus trumpalaikį ar ilgalaikį stresą ir kt. Šis susirgimas gali būti dėl geležies stokos organizme ir skydliaukės susirgimų. Toks tolygus plaukų paretėjimas gali tęstis iki metų, su laiku plaukai atauga ir nustoja slinkti. Esant išsklaidytam plaukų slinkimui labai retai pasitaiko nuplikimo atvejų.

Šis susirgimas išsivysto dėl to, kad plaukai, besivystant folikule, per greitai pereina iš Anagen augimo fazės į Telogen iškritimo fazę ir išslenka. Sveiko žmogaus apie 90 proc. visų skalpo plaukų folikulai yra aktyvaus augimo fazėje Anagen ir tik apie 10 proc. yra ramybės ir iškritimo Telogen/Exogen fazėje. Jeigu procentaliai padidėja plaukų kiekis Telogen/Exogen fazėje, tai reiškia padidėja tiek pat iškritusių plaukų kiekis ir gali prasidėti išsklaidytas plaukų paretėsimas. Ekstremaliu atveju apie 100 procentų plaukų folikulų gali įžengti į ramybės ir iškritimo fazę. Tokiu atveju žmogui išsivysto visiškas plaukų nuslinkimas. Pašalinus plaukų slinkimą sukėlusi priežastį, plaukai dažniausia atauga vėl, tik truputį silpnesni.

Išsklaidyto slinkimo priežastys yra gan įvairios ir skirstomos į plaukų slinkimo ramybės fazės metu (Telogen Effluvium) ir aktyvaus augimo fazės metu (Anagen Effluivum) padarinius. Pavadinimai „Anagen Effluvium“ ir „Telogen Effluvium“ labai gerai nusako plaukų slinkimo pobūdį. Visi žmogaus organizmo plaukų folikulai pradeda savo vystymąsi nuo aktyvaus augimo ir užbaigia vystymosi ciklą, kai plauko skaidula yra visiškai pagaminta. Telogen pavadinta vystymosi stadija reiškia, kad plauko folikulas užbaigė Anagen fazę (aktyvaus plauko skaidulos "gamybos" fazę). Žodis Effluvium, kilęs iš lotynų kalbos, pažodžiui reiškia palaidas garavimas, emanacija. Taigi terminai „Anagen Effluvium“ ir “Telogen Effluvium” apibūdina plaukų folikulų perėjimą į nenormalią neveikimo stadiją ir palaidą plaukų skaidulų emanaciją.

Diagnozė “Telogen Effluvium” yra terminas apibendrinantis plaukų išslinkimo modelių įvairovę ir skirtingus priežastinius faktorius. Jeigu procentaliai ženkliai padidėja plaukų folikulų kiekis ramybės ir iškritimo fazėje (daugiau nei įprasta), tai bet koks plaukų slinkimas ir bet kokia priežastis jį sukėlusi yra apibūdinami kaip Telogen Effluvium. Ankstyvoji Alopecia Androgenetica stadija apima plaukų folikulų skaičiaus padidėjimą Telogen stadijoje, taigi Telogen Effluvium gali pasitaikyti bet kokio plaukų slinkimo atvėju.

Diagnozė Anagen Effluvium apibendrina išsklaidytą plaukų slinkimą kai plaukų folikulai yra Anagen augimo fazėje su ypatingai greitu (1-4 savaičių po susirgimo pradžios) išsivystymu. Plaukų slinkimas gali būti labai intensyvus, nes apie 90 proc. žmogaus organizmo visų plaukų folikulų yra aktyvaus augimo stadijoje vienu metu. Anagen Effluvium rezultate įvyksta dėl vienalaikio ląstelių dalijimosi nuslopinimo, momentaliai nutraukiančio savo ruožtu plaukų skaidulos gamybą.

Kaip Telogen Effluvium, taip ir Anagen Effluvium plaukų slinkimo tipų pagrindu gali būti platus „jungiklių“ diapazonas. Dar daugiau, reikšmingų faktorių „jungiklių“ daugumą gali išprovokuoti Anagen Effluvium ir Telogen Effluvium net pas tą patį žmogų tuo pačiu metu.

Į viršų Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai Paieška Klausimai Pagalba Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis